Jump to content

Implementare pagină status comunitate

Recommended Posts

HKS 27D

Implementare pagină status comunitate

De peste 2 ani de zile caut să implementez o platformă de status în care vom adăuga toate evenimentele de interes major pentru utilizatorii comunității

După mult timp, echipa administrativă a implementat o pagină generală de status pentru comunitate bazată pe o platformă complet diferită. 

Suntem prima comunitate care implementează o astfel de platformă de status separată, deloc legată de platforma de bază a forumului (Invision Community). 

Am urmărit să fie ușoară și facilă adăugarea evenimentelor în status pentru site admini

Platforma poate fi accesată de pe orice dispozitiv: Desktop, Tabletă, Smartphone. 

Siteul este independent de forumul www.fairside.ro/forum/ pentru că e pe alt subdomeniu și altă platformă. 

Evenimentele care au impact asupra forumului nu vor afecta pagina de status

gitlab-status-page-template-comunitate.png status-site-website-updates-github-gitlab.png

Rolul paginii de status pentru comunitate

Rolul paginii de status pentru comunitate se desprinde direct din următoarele idei:

• Grupurile de WhatsApp rămân de bază pentru conversații, însă modificările vor fi trecute în pagina de status și OPȚIONAL pe WhatsApp 
  • Se vor adăuga anunțuri referitoare la diverse implementări la site/teamspeak/servere 
  • Se vor adăuga mențiuni despre probleme generale la firmele de hosting ori alte tipuri de evenimente 
  • Se vor evita motivele de genul „nu am văzut pe WhatsApp”, „nu am avut telefon”, „nu am găsit mesajul/anunțul în conversații” etc. 
  • Se va asigura o comunicare eficientă cu întreaga comunitate, nu doar cu oamenii din Staff 

Prin utilizarea paginii de status veți fi la curent cu evenimentele majore care au impact direct asupra utilizatorilor, fie că vorbim despre teamspeak, website sau serverele de joc.

Platforma utilizată este preluata prin Git și am implementat varianta dev, ultima versiune, cu BUG FIX-uri și optimizări ✓.

Cum puteți accesa pagina de status?

Legătură URL: status.fairside.ro

Pur și simplu intrați pe legătura URL status.fairside.ro și citiți toate îmbunătățirile efectuate de echipa administrativă.

În ceea ce privește următoarea perioadă, colegii din administrație vor putea să se implice în anunțarea evenimentelor pe pagina de status.

status-page-servicii-website.png

• Like 2
  • Thanks 1
  • Starred 1
  • Congrats! 2
  • Maximum Rate 3
sNakENdAk1Ng

Foarte utila pagina, mult mai accesibila, pot zice ca iti faci treaba pe care o ai utilizand aceasta pagina!

• Thanks 1
HKS 27D
5 hours ago, Țicu said:

Deci jur ca e geniala pagina de status, nu stiu cum isi face queryurile dar chiar da bine.. nu poti face queryuri si pentru serverele de csgo?

Cu ceva munca s-ar putea folosi ca si index, am eu ceva idei realizabile.. parerea mea ca ar fi prea top😃

Pe MySQL în Cloud este cache-ul. Chiar dacă e pe bază de date MySQL, are foarte puține QUERY-uri. Și e local. Am testat înainte. E super light.

Oricum, mă gândesc să modific puțin sistemul de caching, însă nu dispun de timp momentan. Le fac pe rând pe toate.

Referitor la QUERY-urile pentru CSGO și un index de servere - este în pending și probabil va rămâne așa pentru o perioadă îndelungată. E prioritar să rezolvăm alte lucruri pentru a eficientiza treaba unde putem.

Pentru partea de index public_html - momentan rămânem fără, cu redirecționare către /forum/. Situația e la fel, în pending.

Mulțumim pentru feedback! Vom ține cont pe parcurs.

• Like 1
  • Starred 1
  • Maximum Rate 1